Online C++ Programlama Eğitimi – Sık Sorulan Sorular

Aşağıda Necati Ergin tarafından verilen Online C++ Programlama Dili Eğitimi ile ilgili katılımcıların çok sık sorduğu sorular yer alıyor. Bu sayfa okuyuculardan yeni sorular geldikçe güncellenmektedir.

Eğitim programını online olarak takip etmem yani derslere fiziksel olarak katılmamam eğitimden alacağım verimi düşürür mü?

Hayır. Çok uzun süredir bu konuda eğitim veren bir eğitmen olarak online eğitimin bir dezavantaj oluşturmadığını görüyorum. Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte, öğrencinin eğitimi ev ya da çalışma ortamında daha rahat ve konforlu bir şekilde izlemesi genel olarak verimi arttırıyor. Ayrıca eğitime fiziksel olarak katılmanız durumunda, büyük kentlerdeki trafik koşulları düşünüldüğünde ulaşım için harcayacağınız süreden tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Dersleri akıllı telefondan ya da mobil bir cihaz üzerinden takip edebilir miyim?

Evet. Ancak daha iyi verim almak için daha büyük bir ekrana sahip bir bilgisayar (diz üstü bilgisayar,masa üstü bilgisayar vb.) kullanmanızı öneririm. İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden derslere katılabilirsiniz.

160 saatlik bir eğitim süresi çok uzun değil mi?

Eğitim içeriği göz önüne alındığında 160 saatlik eğitim süresinin kesinlikle uzun olmadığını söyleyebilirim. Bu eğitimi tamamlayanlar 120 saatlik “İleri C++ Eğitimi” programına katılmaya aday olurlar.

Yurt dışında çalışıyorum / öğrenciyim. Derslere yurt dışından katılmam mümkün mü?

Tabi ki.  C++ Dili online eğitiminin katılımcıları arasında yurt dışında çalışan ya da okuyan çok sayıda kişi bulunmakta.

Dersler daha erken bir saatte yapılamaz mı?

Eğitime katılanların önemli bir kısmı çalışan kişilerden oluşuyor. Derslerin daha erken bir saatte yapılması çalışan kişiler için uygun olmayabiliyor. Ders saatleri sizin için uygun değilse hafta sonu kurslarına katılabilirsiniz.

Eğitimden yüksek verim almam için neler önerirsiniz?

  • Eğitim programını düzenli olarak takip etmeli, devamsızlıktan kaçınmalısınız. Zorunlu nedenlerden derslere katılamadığınız durumlarda kaçırdığınız dersleri mutlaka telafi etmelisiniz.
  • Katıldığınız her dersi mutlaka tekrar etmelisiniz. Ders dışında C++ diline ve kodlamaya mutlaka zaman ayırmalısınız. Derste yazılan kodları gözden geçirmeli, onları kendiniz de yazmaya çalışmalısınız.
  • Verilen ödevleri yapmaya çalışmalısınız.
  • Anlamadığınız noktaları eğitmene sormalısınız.
  • C++ karmaşık, büyük ve zor bir programlama dili. Eğitimde şüphesiz zorlandığınız yerler olacak. Bu sizin moralinizi bozmamalı, motivasyonunuzu düşürmemeli. Eğer yeterli zaman ayırıp, çaba gösterirseniz zaman içinde her şey yerine oturacak. Biraz sabırlı olmalısınız.

Kursta Modern C++ mı öğretiliyor?

Evet. C++ Dili C++11 standartları ile başlayan hızlı ve kapsamlı bir dönüşüm geçirdi. C++14 ve C++17 standartları ile de dile önemli eklemeler yapıldı. Dilin standart kütüphanesine de çok önemli bileşenler eklendi. Eğitimde C++11, C++14 ve C++17 standartları ile gelen araçlar ayrıntılı olarak tanıtılıyor.

Dersleri kayıt edebilir miyim?

Dersleri kendi olanaklarınızla başkalarıyla paylaşmamak üzere kayıt edebilirsiniz. Derslerin izin alınmadan başkalarıyla paylaşılması, İnternet ortamında yayınlanması hukuki ve ticari yaptırımlara tabidir.

Belirli seviyede C++ biliyorum. Programın tamamına katılmak yerine yalnızca belirli derslere katılabilir miyim?

Evet. Ancak bunu önermiyorum. Daha önce aldığınız eğitimde ya da kişisel çalışmalarınızda temel kavramlar yerine oturmamış olabilir. Kursun yalnızca belirli derslerine katılmanız kurstan aldığınız verimi düşürebilir.

Okulda C++ Programlama dersi alıyorum. Bu kursu almam dersi geçmemi kolaylaştırır mı?

Okulunuzdaki dersi geçmek için profesyonel düzeyde bir eğitim almanız iyi bir fikir olmayabilir. Eğitim programının amacı katılımcılara üretimde kullanabilecekleri yetkinlikte C++ dilini öğretmektir.

Eğitimi takip ederken, bana okulda verilen ödevler ya da projeler için sizden destek alabilir miyim?

Hayır. Okulda öğretmenlerinizin verdiği ödev ve projeleri kendiniz yapmalısınız.

Derslerde hangi IDE’yi ya da derleyiciyi kullanıyorsunuz?

Derslerde Visual Studio IDE‘sini kullanıyorum. Bunun nedeni bu pakette eğitmenin ve dersi izleyenlerin işini kolaylaştıran eğitim kalitesini arttıran ve zaman kazandıran bazı araçların bulunuyor olması. Ancak bazı derslerde Unix/Linux kökenli işletim sistemlerinde kullanılan araçları da tanıtıyorum.

C ve Sistem Programcıları Derneği’ndeki görevinizi bıraktınız mı?

Hayır. C ve Sistem Programcıları Derneği‘nde verdiğim eğitimler devam ediyor. Ancak orada verdiğim eğitimlere online olarak katılım mümkün değil.