Online C Programlama Dili Kursu – Sık Sorulan Sorular

Aşağıda C Programlama Dili kursu ile ilgili katılımcıların çok sık sorduğu sorular yer alıyor. Bu sayfa okuyuculardan yeni sorular geldikçe güncellenmektedir.

Kursu online olarak almam yani derslere fiziksel olarak katılmamam eğitimden alacağım verimi düşürür mü?

Hayır. Çok uzun süredir bu konuda eğitim veren bir eğitmen olarak online eğitimin bir dezavantaj oluşturmadığını görüyorum. Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte, öğrencinin eğitim programını ev ya da çalışma ortamında daha rahat ve konforlu bir şekilde izlemesi genel olarak verimi arttırıyor. Ayrıca eğitime fiziksel olarak katılmanız durumunda, büyük kentlerdeki trafik koşulları düşünüldüğünde ulaşım için harcayacağınız süreden tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Dersleri akıllı telefondan ya da mobil bir cihaz üzerinden takip edebilir miyim?

Evet. Ancak daha iyi verim almak için daha büyük bir ekrana sahip bir bilgisayar (diz üstü bilgisayar,masa üstü bilgisayar vb.) kullanmanızı öneririm. İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden derslere katılabilirsiniz.

180 saatlik bir eğitim süresi çok uzun değil mi?

Eğitim içeriği göz önüne alındığında 180 saatlik kurs süresinin kesinlikle uzun olmadığını söyleyebilirim.

Yurt dışında çalışıyorum / öğrenciyim. Derslere yurt dışından katılmam mümkün mü?

Tabi ki.  Online C kurslarının katılımcıları arasında yurt dışında çalışan ya da okuyan çok sayıda kişi bulunmakta.

Dersler daha erken bir saatte yapılamaz mı?

Kurs katılımcıların önemli bir kısmı çalışan kişilerden oluşuyor. Derslerin daha erken bir saatte yapılması çalışan kişiler için uygun olmayabiliyor. Ders saatleri sizin için uygun değilse hafta sonu kurslarına katılabilirsiniz.

Eğitimden yüksek verim almam için neler önerirsiniz?

  • Kursu düzenli olarak takip etmeli, devamsızlıktan kaçınmalısınız. Zorunlu nedenlerden derslere katılamadığınız durumlarda kaçırdığınız dersleri mutlaka telafi etmelisiniz.
  • Katıldığınız her dersi mutlaka tekrar etmelisiniz. Ders dışında C diline ve kodlamaya mutlaka zaman ayırmalısınız. Derste yazılan kodları gözden geçirmeli, onları kendiniz de yazmaya çalışmalısınız.
  • Verilen ödevleri yapmaya çalışmalısınız.
  • Anlamadığınız noktaları eğitmene sormalısınız.
  • C kolay bir programlama dili değil. Eğitimde zorlandığınız yerler olması doğal. Karşılaşacağınız zorluklarda umutsuzluğa kapılmamalı, motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Gerkeli zamanı ayırır ve çaba gösterirseniz sonucun iyi olacağından ve hedeflerinize ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Dersleri kayıt edebilir miyim?

Dersleri kendi olanaklarınızla başkalarıyla paylaşmamak üzere kayıt edebilirsiniz. Derslerin izin alınmadan başkalarıyla paylaşılması, İnternet ortamında yayınlanması hukuki ve ticari yaptırımlara tabidir.

Belirli seviyede C biliyorum. Kursun tamamını almak yerine yalnızca belirli derslere katılabilir miyim?

Evet. Ancak bunu önermiyorum. Daha önce aldığınız eğitimde ya da kişisel çalışmalarınızda temel kavramlar yerine oturmamış olabilir. Kursun yalnızca belirli derslerine katılmanız eğitimden aldığınız verimi düşürebilir.

Okulda C Programlama Dili dersi alıyorum. Bu eğitimi almam dersi geçmemi kolaylaştırır mı?

Okulunuzdaki dersi geçmek için profesyonel düzeyde bir eğitim almanız iyi bir fikir olmayabilir. Kursun amacı katılımcılara üretimde kullanabilecekleri yetkinlikte C dilini öğretmektir.

Kursu takip ederken, bana okulda verilen ödevler ya da projeler için sizden destek alabilir miyim?

Hayır. Okulda öğretmenlerinizin verdiği ödev ve projeleri kendiniz yapmalısınız.

Derslerde hangi IDE’yi ya da derleyiciyi kullanıyorsunuz?

Derslerde Visual Studio IDE‘sini kullanıyorum. Bunun nedeni bu pakette eğitmenin ve dersi izleyenlerin işini kolaylaştıran eğitim kalitesini arttıran ve zaman kazandıran bazı araçların bulunuyor olması. Ancak bazı derslerde Unix/Linux kökenli işletim sistemlerinde kullanılan araçları da tanıtıyorum.

C ve Sistem Programcıları Derneği’ndeki görevinizi bıraktınız mı?

Hayır.  C ve Sistem Programcıları Derneği‘nde verdiğim eğitimler devam ediyor. Ancak orada verdiğim eğitimlere online olarak katılım mümkün değil.