sınıfın yalnızca belirli öğelerine arkadaşlık vermek (attorney client idiyomu)

Nesne yönelimli programlamanın temel ilkelerinden birisi, belki de en önemlisi “encapsulation” (kapsülleme). Bu ilke verilerin (data) ve bu veriler üzerinde işlem yapacak işlevlerin (methods) birlikte tutulması olarak tanımlanabilir. C++ gibi dillerde kapsüllemeye büyük ölçüde destek olan sınıfın private bölümü üzerinde uygulanan erişim kontrolü. Sınıf nesnesinin kullandığı verileri ve sınıf nesnesinin verdiği hizmetlere ilişkin kodları sınıfın private bölümüne koyarak bu öğeleri hizmet alan kodlardan yalıtmış oluyoruz. Yani arayüz (interface) ile kodu (implementation) birbirinden ayırıyoruz. Ancak öyle durumlar var ki sınıfın private bölümüne sınıfın kendi kodlarının dışında bazı kodların erişebilmesi en iyi çözüm haline gelebiliyor. Şüphesiz, bir sınıfın private bölümünü başka kodların erişimine açmak, kodların birbirine bağımlılığını (coupling) arttırıyor. Ancak ne yapalım, bazen buna katlanmak zorunda kalıyoruz.

C++ dilinde bir sınıf bir global işleve, başka bir sınıfın bir üye işlevine ya da başka bir sınıfın tüm işlevlerine bir arkadaşlık (friend) bildirimi ile, kendi private bölümüne erişim hakkı verebiliyor. Arkadaşlık C++ dilinde müşteri kodlardan ziyade çoğunlukla sınıfın public arayüzünde yer alan kendi global işlevlerine ve içsel sınıflarına verildiğinden kapsülleme ilkesi ihlal edilmiş olmuyor. Bir başka sınıfın, sınıfımızın yalnızca seçilmiş belirli private öğelerine erişebilmesini istiyor olalım. Bunun C++ dilinde doğrudan bir yolu yok. C++’ta friend bildirimiyle, yalnızca sınıfın belirli private öğelerine erişim hakkı verilemiyor. Eğer bir sınıfa arkadaşlık verirseniz sınıfınızın tüm private öğelerini o sınıfın erişimine açmış oluyorsunuz. Yani ya hep ya hiç.

friend‘lik daha önce belirttiğimiz gibi iki sınıf arasındaki bağı (coupling) arttırıyor. Sınıfınızın private bölümünde değişiklik yaptığınızda arkadaşlık verdiğiniz sınıfların kodlarında da değişiklik yapılması gerekiyor. Kodların birbirine bağımlılığını azaltmak için sınıfın private öğelerinin tümünü erişime açmak yerine yalnızca bu ihtiyaca konu private öğeleri başka kod ya da kodların erişimine açmak daha iyi bir çözüm. Aşağıdaki gibi bir sınıfımız olsun:

OtherClass isimli bir sınıfa, sınıfımızın yalnızca private mx1 veri öğesine ve private pfunc1 isimli üye işlevine erişim olanağı sağlamak istiyoruz. OtherClass sınıfı şöyle olsun:

Amacımızı gerçekleştirmenin birden fazla yolu olsa da en sık kullanılan yöntemlerden biri İngilizcede Attorney Client olarak isimlendirilen idiyomu kullanmak. İdiyom basitçe şöyle: OtherClass sınıfına doğrudan arkadaşlık vermek yerine -ki o zaman tüm private öğelerimizi OtherClass sınıfının erişimine açmış olurduk- kendi oluşturacağımız bir yardımcı sınıfa arkadaşlık vereceğiz. Arkadaşlık vereceğimiz sınıfın ismi Helper olsun. Yardımcı Helper sınıfı yalnızca static private işlevlere sahip olacak ve o da OtherClass sınıfına arkadaşlık verecek:

Artık, OtherClass sınıfı OurClass sınıfının private pfunc1 işlevine ve mx veri öğesine Helper sınıfının static private işlevlerine çağrı yaparak erişebilir:

Helper sınıfının amacı gerçekleştirmek için sunduğu private işlevlerin inline olarak tanımlandığını görüyorsunuz. OtherClass sınıfının private öğelerine erişim için Helper sınıfının private işlevlerine yaptığı çağrılar ciddi bir ek maliyet getirmeyecek.

Biraz da idiyoma verilen popüler ada değinelim: Avukat Müvekkil idiyomu. Buradaki yapı bir avukat ile müvekkili arasındaki ilişkiye benzemiyor mu? Bir avukat, temsil ettiği müvekkilinin tüm sırlarını biliyor olabilir ancak bu sırların sadece bir kısmını başkalarıyla paylaşır. Örneğimizdeki Helper sınıfı avukat, OurClass sınıfı da müvekkil. Nasıl farklı işlerimiz için birden fazla avukat tutabiliyorsak, farklı farklı sınıflara sınıfımızın private bölümünün farklı kesimlerine erişim sağlamak için birden fazla yardımcı sınıf da oluşturabiliriz, değil mi?

Arkadaşlık bildirimleri taban sınıflardan kalıtım yoluyla türemiş sınıflara geçmiyor. Base sınıfı AttorneyBase sınıfına arkadaşlık vermiş olsun. Bu durumda AttorneyBase sınıfı Base sınıfının private bölümüne erişebilir. Der sınıfı da Base sınıfından public kalıtımı yoluyla elde edilmiş olsun. Bu durumda AttorneyBase sınıfı Der sınıfının private bölümüne erişemez. Ancak taban sınıf tarafından arkadaşlık verilen bir sınıf, taban sınıfın private bölümünde bildirilen bir sanal işlevi (virtual function) taban sınıf göstericisi ya da referansı ile çağırdığında, türemiş sınıfın ezen (override) işlevinin çalıştırılmasına bir engel yok. Aşağıdaki kodu inceleyin:

Share

Necati Ergin

C ve Sistem Programcıları Derneğinde eğitmen olarak çalışıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kod Eklemek İçin Okuyun
Eklemek istediğiniz kodları lütfen aşağıdaki “pre” kodları arasında yazınız.
<pre class="lang:c++ decode:true ">
--yazacağınız kodlar--
</pre>
(buradan kopyalayarak kullanabilirsiniz)