C++ primer

C++ dilini öğrenmek isteyenlerin en çok tercih ettikleri kitaplardan biri, C++ PrimerAddison Wesley tarafından yayımlanmış, ISBN numarası 0-321-71411-3. Kitabımızın üç yazarı var: Stanley B. LippmanJose LajoieBarbara Moo. En son söyleyeceğimi en baştan söyleyeyim: C++ konusunda piyasada bulabileceğiniz en iyi kaynaklardan biri. Stephan Prata tarafından yazılan ve ismi C++ Primer Plus olan bir başka kitap daha var. Onunla karıştırmayın. Prata‘nın kitabı hakkında çok olumlu düşüncelere sahip değilim.

cplusplusprimer

İlk baskısı 1986 yılında yapılmış olan C++ Primer 30 yıl süre boyunca en çok satılan C++ kitaplarından biri oldu. Aslında, çok popüler olan ve çoğunluk tarafından tercih edilen kitaplara karşı negatif bir önyargım olduğunu söyleyebilirim. Bu yazıyı yazdığımda kitabın 5. baskısı satıştaydı. Daha önceki baskılarını almayın ya da okumayın çünkü güncelliklerini kaybettiler. 5. baskı C++11 standartları ile gelen araçlar ve yenilikleri kapsayacak şekilde yeniden yazılmış. Bu baskının ağırlıklı olarak Barbara Moo tarafından yazıldığı söyleniyor. Barbara Moo, C++’a ilişkin anlaşılması zor konuları iyi açıklayabilen yazarlardan biri. Eşi Andrew Koenig ile birlikte yazdığı iki C++ kitabı daha var:
Accelerated C++: Practical Programming by Example
Ruminations on C++: A Decade of Programming Insight and Experience

C++ ile ilgili bir kitap okuyacak ya da satın alacaksanız önce kitabın hangi seviyedeki okuyucu kitlesine hitap ettiği konusunda doğru bir şekilde bilgilendirilmelisiniz. Okumayı düşündüğünüz kitap çok iyi olsa da sizin seviyenize uygun düşmeyebilir. C++ dilini anlatan iyi kitapların çoğunu anlayabilmeniz için C++ dilini biliyor olmanız gerekiyor. Eğer programlama ile yeni tanışmışsanız, C ve C++ dilleri hakkında bir ön bilgiye sahip değilseniz bu kitap kesinlikle size göre değil. İsmi “C++ Primer” olsa da kitap başlangıç seviyesindeki programcı adaylarına hitap etmiyor. Benim değerlendirmeme göre orta seviyede bir kaynak. C++’ın tek bir kaynaktan öğrenilebileceğini düşünmüyorum ama kitap öğrenme sürecindeki programcı adayına ciddi katkı sağlayacak nitelikte. Kitap henüz Türkçeye çevrilmedi. Ancak orta seviyede (intermediate) İngilizce bilgisine sahip bir okuyucu kitabı rahatlıkla anlayabilir. Kitap gereksiz cümlelerle şişirilmemiş, anlatım öz, açık ve net. Örnekler iyi seçilmiş. Kodlar hatasız ve özenli yazılmış. Her bölümün sonunda önemli terimleri açıklayan bir bölüm var. Eleştirebileceğim belki de tek nokta konu başlıklarının çok uygun biçimde sıralanmamış olması. Okuyucu bazı ileri araçlarla kitabın hemen ilk sayfalarında tanıştırılıyor. Kitap C++14 standartlarından daha önce yazılmış olduğu için doğal olarak C++14 ve C++17 standartlarından söz etmiyor.

Kitap C++’ın tüm araçlarını ya da C++ standart kütüphanesinin tüm bileşenlerini kapsamıyor. Bunu da anlayışla karşılamak gerekir diye düşünüyorum. 1400 sayfalık bir kitap için içerik yeterince tatmin edici. Çok daha kapsamlı bir kitabın sayfa sayısı en az 2 kat artardı ki bu da kitabın hem okunmasını hem de taşınmasını zorlaştırırdı.
C++ Primer, ACCU tarafından da tavsiye ediliyor. Sonuç olarak bu düzeydeki kitaplar içinde bundan daha iyisi olmadığını söyleyebilirim.

 

 

 

Share

Necati Ergin

C ve Sistem Programcıları Derneğinde eğitmen olarak çalışıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kod Eklemek İçin Okuyun
Eklemek istediğiniz kodları lütfen aşağıdaki “pre” kodları arasında yazınız.
<pre class="lang:c++ decode:true ">
--yazacağınız kodlar--
</pre>
(buradan kopyalayarak kullanabilirsiniz)